Protestáns iskolatörténeti kiállítás nyílt Miskolcon, ami a Kárpát-medence református és evangélikus intézményeinek múltját mutatja be. Május végéig a Városházán lehet megtekinteni, de a következő másfél évben további ötven helyszínen is elérhető lesz. A tárlatot a Református Tehetséggondozó Alapítvány, a Tiszáninneni Református Egyházkerület, az Északi Evangélikus Egyházkerület és a Herman Ottó Múzeum közösen szervezte.
A miskolci Polgármesteri Hivatal aulájában 37 leporelló mutatja be a Kárpát-medencei egyházi iskolák történetét. A vitrinekben, tárolókban tárgyi eszközöket is kiállítottak. A tárlat a Reformáció Emlékbizottság támogatásával jött létre azzal a céllal, hogy bemutassa a protestáns egyházak közoktatásban betöltött szerepét és az egyházak által fenntartott intézmények évszázadokon át hordozott értékeit.
Cserhátiné Szabó Izabella, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspökhelyettese a kiállításmegnyitón rávilágított, hogy az iskola generációkat összekötő bárka, melyben "tanítók és tudásra szomjasak" együtt vannak jelen. „A tanítás önmagunkról és mindazokról való gondviselés, akik ránk bízattak. Kegyelmi ajándék, ami egymáshoz és az Úr Istenhez köt." A lelkész szerint a tanulás nem csupán a lexikális ismeretek elsajátítását jelenti, hanem annak a képességét is, hogy meglátjuk Isten gondviselő szeretetét. "A forrástól eljuthatunk egészen a folyamig, a Szentírás olvasásától a tanulás folyamatán keresztül egészen a kiteljesedésig."
Csomós József tiszáninneni református püspök kifejtette, hogy az oktatás akkor kezdődött, amikor az Úr ezt mondta Mózesnek: "Beszéld majd el fiaidnak és unokáidnak... Tudják meg ebből, hogy én vagyok az Úr!".
– Ha végignézzük ezt a kiállítást, akkor láthatjuk, hogy ennek a parancsnak a teljesítéséről szól. Itt minden tabló erről beszél, hogy századokon keresztül, Bibliával a kézben, Isten imádatával a szívben voltak elkötelezett emberek, akiknek zsigereiben égtek a Mózesnek mondott szavak. Így vannak ma is elkötelezett pedagógusaink, tudósaink – mondta.
A város részéről Papp Ferenc kulturális főtanácsadó köszöntötte az egybegyűlteket, aki azt mondta, hogy Felső-Magyarországon több tízezer család köszönheti tudását, emberi tartását a protestáns iskoláknak. Azt kérte a jelenlévőktől, hogy hitben megerősödve végezzék tovább szolgálatukat, mert így családjukat, városukat és országukat is építhetik.
A kiállítás berendezésében a Herman Ottó Múzeum nyújtott szakmai segítséget. Tóth Arnold megbízott igazgató emlékeztetett, hogy az intézmény Papszer utcai épületében 1898-ig a miskolci református gimnázium működött. Kiemelte: a protestáns iskolák fontos szerepet töltöttek be a magyar művelődéstörténetben. Szellemi, lelki erőteret jelentettek a magyarságnak és az értelmiség képzése szempontjából máig meghatározóak.
„Miskolc a nagyvárosok közül az egyházi fenntartású intézmények sűrűségét tekintve a legjelentősebb város. Nem csak lehetőség ez, hanem felelősség is, amelyet az itt megtekinthető örökség birtokában tovább kell vinnünk” – fogalmazott Ábrám Tibor, a Református Tehetséggondozó Alapítvány kuratóriumi tagja.
Elmondta, hogy a Kárpát-medencében több mint 1300 helyen működik egyházi fenntartású intézmény. „Ha keresztyén identitást kívánunk kialakítani és megerősíteni az ifjúságban, azt csak keresztyén neveléssel lehet tenni. A keresztyén nevelésnek a család és az egyház mellett a leghatékonyabb színtere az egyházi iskola. Küldetésünk, hogy olyan módon működtessük az egyházi iskolákat, hogy azok a keresztyén identitás megerősítését szolgálják, mert nagy szükség van rá a 21. század Európájában!”
A rendezvényen a Lévay József Református Gimnázium diákjai adtak ünnepi műsort.
A vándorkiállítás a reformáció 500. jubileumi évében az egész Kárpát-medencét bejárja majd. Miskolcon május 29-ig látható a Polgármesteri Hivatal Aulájában.
Képek és szöveg: Kojsza Péter
Forrás: tirek.hu