Kolozsvár tanácsa 1544-ben a – a reformáció kezdőlépéseként – a Wittenbergben tanult Heltai Gáspárt, majd Vízaknai Gergelyt alkalmazta lelkészként, illetve iskolamesterként. 1557-ben az országgyűlés a domonkos kolostor épületét átengedte a protestáns iskola számára. A város évszázadokon át – napjainkban is – az oktatásügy kiemelkedő központja. 1895-ben helyezték ide a református teológiát Nagyenyedről, majd 1949-ben jött létre a reformátusok, unitáriusok és evangélikusok lelkészeit képző Protestáns Teológiai Intézet.
Unitárius iskola
Jóllehet az 1560-as évektől Kolozsvár elsőpapja, Dávid Ferenc antitrinitáriussá lett, az „óvári” kollégiumban 1571-ig „háromságos”, azaz nem unitárius tanárok is működtek olyan kiválóságok között, mint Basilius István, Heltai Gáspár, Matthias Vehe-Glirius, Jacobus Paleologus, Enyedi György, Christian Francken, Johann Sommer és a jezsuitából áttért Peter Frieschbier. A tudós rektorok bekapcsolódtak Heltai nagyszabású bibliakiadási programjába. Az unitárius kollégiumnak partikulái voltak Désen, Nagyenyeden, Marosvásárhelyen, Nagyváradon és Pécsett. 1690 után a főtérről költözni kényszerült az iskola, melynek új épületében tanult a 19. század vezető unitárius értelmisége: Bölöni Farkas Sándor, Kriza János, Berde Áron, Kőváry László, Gyallay Domokos, tanárai közül kiemelkedik Brassai Sámuel.
Református iskola
A város első református iskolája 1608 körül alakulhatott, első írott dokumentuma 1614-ből ismert. Valószínű, hogy élete utolsó éveiben (1629–1634) Szenczi Molnár Albert is tevékenykedett itt tanárként. 1650 után felépült az iskola Farkas utcai épülete, a tanintézet a mai napig azon a helyen működik. Történetében áttörést hozott Apáczai Csere János, aki a gyulafehérvári iskolával egyenlő, kollégiumi rangra emelte. Híres tanárai és diákjai között találjuk a magyar szellemi élet számos kiváló alakját Áprily Lajostól Bolyai Farkason és Kós Károlyon át Szabó T. Attiláig.